Spesifikasi alcatel One Touch Scribe X

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1700 / 2100 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 144 x 75 x 8.5 mm (5.67 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | - |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 12 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 1 MP |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 500 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | White Devil, Black Devil, Twilight Blue, Carpet, Anodized Bluish Black, Anodized Cranberry Pink, White Carbon, Black Carbon |
| Price | About 620 EUR |
