Spesifikasi alcatel OT-203

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2009, June. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 106 x 46 x 14.5 mm (4.17 x 1.81 x 0.57 in) |
| Weight | 63 g (2.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~14.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | No |
| Phonebook | 255 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Camera | |
|---|---|
| No |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB (charging only) |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | |
| Messaging | SMS(250) |
| Browser | No |
| Games | 2 |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Grey, Orange, Red, Green |
| SAR | 1.39 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.26 W/kg (head) |
| Price | About 20 EUR |
