Spesifikasi alcatel OT-E220

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2007, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 86 x 44.3 x 22.5 mm (3.39 x 1.74 x 0.89 in) |
| Weight | 81 g (2.86 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | 4K colors |
| Size | |
| Resolution | 120 x 80 pixels, 3:2 ratio |
| Embedded images and animations |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
|---|---|
| No |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | 2 |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator Date & Clock |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Dark Blue, Light Purple, Glossy White |
