Spesifikasi Allview P5 AllDro

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 130 x 68 x 9.8 mm (5.12 x 2.68 x 0.39 in) |
| Weight | 134.3 g (4.73 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Display | |
|---|---|
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz Cotex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | VGA |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Yamaha audio amplifier |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 320 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black |
