Spesifikasi Asus Zenwatch 2 WI501Q

| Network | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2015, September. Released 2015, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 49.6 x 40.7 x 10.9 mm (1.95 x 1.60 x 0.43 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel frame |
| SIM | No |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Compatible with standard 22mm straps |
| Display | |
|---|---|
| Type | AMOLED |
| Size | 1.63 inches |
| Resolution | 320 x 320 pixels (~278 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android Wear OS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| eMMC 4.5 |
| Camera | |
|---|---|
| No |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| MP3 player Voice dial/commands |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 400 mAh, non-removable |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Gunmetal, Silver, Rose gold |
| Price | About 150 EUR |
