Spesifikasi BLU Dash X

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - D010U |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D010L | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2015, October. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 142.5 x 71 x 9.3 mm (5.61 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
|---|---|
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Talk time | Up to 25 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black, White |
