Spesifikasi Lenovo K800

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 1800 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2012, January. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 130.5 x 71.2 x 11 mm (5.14 x 2.80 x 0.43 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Chipset | Intel Atom Z2460 |
| CPU | 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | Yes |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black |
| Price | About 190 EUR |
