Spesifikasi Lenovo LePad S2010

| Network | |
|---|---|
| Technology | HSPA / EVDO |
| 2G bands | |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2011, November. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 265.9 x 183.4 x 9.9 mm (10.47 x 7.22 x 0.39 in) |
| Weight | 670 g (1.48 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
|---|---|
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, compass |
| HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC player MP4/H.264 player Document viewer Organizer Predictive text input |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Non-removable Li-Ion 7560 mAh battery (28 Wh) |
| Talk time | Up to 11 h (multimedia) |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black/Orange |
