Spesifikasi Oppo A31 (2015)

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | 38, 39, 40, 41 |
| Speed | TD-SCDMA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2015, April. Released 2015, April 17 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 131.9 x 65.5 x 8 mm (5.19 x 2.58 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | White, Blue |
| Price | About 150 EUR |
