Spesifikasi Philips X100

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2010, February. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 112.8 x 43.8 x 14.9 mm (4.44 x 1.72 x 0.59 in) |
| Weight | 52.7 g (1.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Camera | |
|---|---|
| No |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Organizer MP3/WAV player Voice memo Predictive text input |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black |

