Spesifikasi Posh Micro X S240

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - S240A |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - S240B | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2015, July. Released 2015, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 89.8 x 47.8 x 11.7 mm (3.54 x 1.88 x 0.46 in) |
| Weight | 52.7 g (1.87 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.45 inches, 16.4 cm2 (~38.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 432 pixels (~202 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 2 MP |
| Features | Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 1 MP |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Po 650 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h (2G) / Up to 180 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black, White, Blue, Pink |
