Spesifikasi Samsung C5130

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 900 / 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2009, November. Released 2010, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 97.5 x 47 x 16.5 mm (3.84 x 1.85 x 0.65 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Internal | 30MB |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF@15fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | VGA |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264/WMV player Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 13 h |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black |
| SAR | 0.25 W/kg (head) 0.31 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) |
| Price | About 100 EUR |
