Spesifikasi Samsung Galaxy Beam2

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| TD-SCDMA | |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2014, April. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 134.5 x 70 x 11.6 mm (5.30 x 2.76 x 0.46 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Built-in nHD projector |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 4.66 inches, 61.8 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~200 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | Yes |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Gray silver |
| Models | SM-G3858 |
| Price | About 250 EUR |

