Spesifikasi Samsung i780

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2007, September. Released 2008, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 115.9 x 61.3 x 12.9 mm (4.56 x 2.41 x 0.51 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.55 inches, 21.0 cm2 (~29.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~177 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | 32-bit Marvell PXA310 624 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | VGA videocall camera |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0 / HTML, Opera Mobile 8.65 |
| Pocket Office Voice memo Callia Player, Callia Reader Photo Slides SmartConverter MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion 1480 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black |
| SAR | 0.48 W/kg (head) 0.73 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.51 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |
| Our Tests | |
|---|---|
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 64dB / Ring 66dB |

