Spesifikasi Samsung X150

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2005, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 85 x 44 x 20 mm (3.35 x 1.73 x 0.79 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.1 cm2 (~18.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 8 lines (~137 ppi density) |
| Embedded wallpapers |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| 200 short messages |
| Camera | |
|---|---|
| No |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice memo (up to 30 sec.) |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.85 W/kg (head) |
