Spesifikasi ZTE Blade L9

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2021, October 10 |
| Status | Available. Released 2021, October 10 |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 137.5 x 67.5 x 10 mm (5.41 x 2.66 x 0.39 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | TFT LCD |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC7731e |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| eMMC 5.1 |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 5 MP (up-scaled to 8 MP) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 2 MP (up-scaled to 5 MP) |
| Video |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2000 mAh |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 70 EUR |
