Spesifikasi ZTE Blade V50

| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2023, September |
| Status | Available. Released 2023, September |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.9 x 72.8 x 8 mm (6.37 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
|---|---|
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
|---|---|
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Po 4800 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, Mint |
| Models | 7060 |
| Price | About 220 EUR |

